12mpx v roce 2018!?

V dnešní době už spousta fotoaparátů dosahuje obrovských rozlišení, ale má veliké rozlišení vůbec smysl!? Letos jsem si pořídil druhou plnoformátovou zrcadlovku od společnosti Nikon s pouhými 12 megapixely.

Potřebuje někdo vyšší rozlišení?

Pokud chcete fotit krajiny, architekturu, makro a produktové fotografie, pak je pro Vás vyšší rozlišení jedna z adekvátních možností, nicméně krajiny a architekturu můžeme skládat jako panorama a výsledku jsme schopni dosáhnout i s menšími rozlišeními fotoaparátů. Samozřejmě tato metoda zabere vice času u focení a pár kliknutí navíc při zpracovávání. Avšak při skládání fotografií není zapotřebí objektivů s ultraširokým úhlem záběru.

Co mě dovedlo k takovému výběru?

Důvodů, proč jsem sáhl po tomto rozlišení je více, avšak nejdůležitejší z nich je asi ten, že v drtivé většině případů opravdu není takové rozlišení zapotřebí.
Například k vytištění fotografie na stránku časopisu o velikosti A4 Vám bohatě postačí fotografie s rozlišením 3-6mpx. Já osobně při úpravě fotografií zvětšuji až na 300% skutečné velikosti, ikdyž je faktem, že do takového detailu to nikdo zkoumat nebude. Koupě Nikonu D3 mě vysvobodila z pekla přebytečných detailů.
Dalším faktem je také kapacita fotografií při tomto rozlišení. Pokud rádi cestujete a fotíte fotografie do surového formátu, tak s velikostí fotografie kolem 15mb ušetříte spoustu místa na disku.
Při tomto rozlišení nemá se zpracováním fotografií problém ani většina dnešních tabletů například v Adobe Lightroom CC, což udělá radost především cestovatelům.

 

Proč jsem volil Nikon D3?

Jedná se o univerzální pracovní nástroj, kterým dokážete fotit vpodstatě jakoukoliv fotografickou disciplínu. Ať už fotografujete sport, portréty, módu, krajiny, nebo cokoliv jiného, tak si najdete v tomto fotoaparátu to své.
Za sebe si cením hlavně výdrže baterie, obrazového zpracování, přesnosti a rychlosti ostření. Ostatní může potěšit odolnost fotoaparátu, vertikální grip nebo sériové snímání s až 11 snímky za vteřinu.
Avšak I tento perfektní fotoaprát má své nevýhody. Za tu dobu, jenž D3 vlastním jsem pocítil omezení ve využití citlivosti ISO, kde hodnoty nad 6400 už hodně šumí (řešením je Nikon D3s a vyšší modely) . Někoho zamrzí absence tiché závěrky a někdo nebude zvládat jeho váhu.
Na závěr ale mohu říct, že pokud chce někdo profesionální fotoaparát za přijatelnou cenu , pak je D3/D3s perfektním řešením.

 

This entry was posted in Články.