Fotografie a tablet

Mnoho lidí pro fotografie na cestách používá notebook, ale co dělat když nechcete nic tak velkého a těžkého? Tohle téma probereme zde v článku.

Proč právě tablet?

Osobně mi trvalo hodně dlouho než jsem došel k závěru, že zvolím tablet namísto notebooku.

Doma sice mám stolní počítač, ale notebook byl i přesto jedna ze slušných možností. Používá jej na cesty drtivá většina fotografů a já Vám teď mohu po letech používání nabídnout srovnání.

Tablet je logicky menší a lehčí než veškeré notebooky, což právě v mém případě byl hlavní důvod proč jsem jej zvolil. Za mě dalším obrovským plusem je výdrž baterie a vynechání zapínání přístroje před použitím, takže můžete ihned pracovat.

Technická stránka v porovnání s notebookem

Mnozí z Vás si říkají, zda se sobě vůbec dokáží rovnat. Má odpověď je že pro účely většiny fotografů ano.

Co se týče kvality zobrazení, tak vlajkové lodě nabízejí často kvalitnější zobrazení než profesionální monitory. V případě Samsungu se jedná například o super AMOLED displej a Apple nám nabízí jejich vynikající Retina displej. Není pochyb o tom, že jemnost obrazu nám zajistí dokonale vykreslené detaily.

Problémem by mohlo být úložiště, ale toto nám řeší pamětové karty, které dosahují velkých kapacit – já osobně používám SanDisk 400gb Micro SD. Pokud by to bylo stále málo, tak můžete použít SSD disky, se kterými umí pracovat veškeré modely podporující funkci OTG. Pro ty, kteří nechtějí řešit úložiště nabízí Apple u svého iPad pro i verzi s 1 TB úložištěm.

Je zřejmé, že procesory mobilních velikostí se nemohou výkonnostně rovnat počítačovým a tudíž výkon není tak obrovský. Na druhou stranu jsou tomu přizpůsobeny operační systémy i aplikace tím, že nepotřebují množství výpočetní paměti jako pc.

Komu se práce na tabletu hodí?

Dle mého názoru jej na cesty a práci v terénu dokáže využít velké množství fotografů. Obejdete-li se bez možností duplikace fotografií vedle sebe, skládání fotografií či funkce tetheringu, tak už neexistuje nic, co by Vám mohlo bránit.

Při fotografování, kde není výsledkem velké množství fotografií považuji tablet za velký přínos a úsporu času. Nejčastěji používám tablet po focení spolu s klienty k výběru finálních fotografií, kde jsme schopni selekci konzultovat. Výhodou je, že na relativně velkém displeji jste schopni vidět detaily, které Vám na fotoaparátu uniknou. K tomuto použvám na svém Galaxy tab s4 program Slingshot portfolio, který dodnes považuji za jednu z nejlepších investic, avšak bez problémů lze třídit i v mobilní verzi Lightroomu. …bohužel jsem nezaznamenal, že by někdo měl podobný postup práce s klienty.

Úprava fotografií na tabletu

Pokud Vám přijde upravování fotografií na počítači nezáživné, tak na tabletu Vás to bude bavit více. Mimo možnost upravování fotografií za pomoci prstů Vám lepší tablety nabídnou i pero a rázem se z tabletu stává grafický tablet + displej v jednom kompaktním zařízení. Skvělé, nemyslíte?

Myslím si, že není problém upravit fotografie z jakéhokoliv přístroje. Sám jsem si to vyzkoušel s profesionálním fotoaparátem Fujifilm GFX 50s. U této značky je známo, že je náročnější na hardware zařízení a i přesto nebylo problémem takové množství dat zpracovat.

Při úpravě fotografií používám pouze program Lightroom od společnosti Adobe, který nemá až na pár nedostatků chybu. Nabízí vše co počítačová verze, kromě duplikace fotografií, či skládání panoramat a bracketingu. Od verze, kdy byl přidán posuvník Texture se dá i v mobilní verzi hezky retušovat.

Příznivce Photoshopu potěší program Affinity Photo (dostupný pouze pro ios) nabízející mnoho podobných nástrojů. Rozmanité možnosti úprav nabízí také Snapseed, jenž je pro všechny zdarma. Snapseed používá například Dan Vojtěch – profesionál v oblasti sportovní fotogriafie.

 

K tomuto článku jsem se dokopával již dlouho a ve finále jsem rád, že jsem se k tomu dostal až po dvou letech, kdy tato myšlenka vznikla.

Na závěr bych chtěl tímto poděkovat všem, kteří mi poskytli svolení s použitím fotografií (jmenovitě: Natálie Odleváková, Tereza Krečmerová, Tereza Bajorová, Jana Papežová).

This entry was posted in Články.