Fotografie není jen o foťáku

Je pro mě velice zvláštní mít s sebou foťák a nemít nějaký cíl co se focení týče. Na druhou stranu to byla obrovská úleva fotit jen tak co se mi zlíbí, bez jakýchkoliv cílů a nároků na výsledné fotografie. Hodně dlouho se mi taková situace nestala, vždy když jsem byl fotit měl jsem nějaký cíl, ale když tato chvíle nastala, tak jsem zvažoval co s sebou vzít za objektiv ke starému Nikonu D80 a rozhodl jsem se pro objektiv o ohniskové vzdálenosti 35mm a nic víc, aby se mi to vlezlo do nejmenší brašny, kterou mám.

Ono je to sice docela proti srsti, když je člověk zvyklý na svůj profesionální foťák najednou přesedlat tady na toto, kde je kvalita úplně někde jinde, ať už se jedná o rozlišení, kde je opravdu rozdíl mezi 10 a 24 megapixelu, nebo o dynamický rozsah či šum na různých hodnotách ISO. Počítal jsem s tím, že foťák nebude úplná pecka, ale mýlil jsem se, popravdě je to naprostá bomba. Nicméně je faktem, že tehdy byly náhledové displeje úplně o něčem jiném v porovnání s dnešními. Tehdy plnily opravdu pouze tu kontrolní část, nic jiného. Počítal jsem, že kvalita fotografií bude velmi špatná, ale jakmile jsem dal po parádním dni kartu do počítače, nestačil jsem se divit. Nejen že fotografie byly parádní co se kvality týče, ale šum, který na starém typu digitálního snímače CCD vznikal i na 800 ISO mi dosti připomíná filmové zrno a to se mi líbí. Řekněte si sami, zda Vám na těchto fotkách vadí zrnitost.

Za mě osobně, zrnitost na drtivé většině fotografií nevadí, je to až to poslední, co bych na fotce řešil. Zprvu je důležité co na fotografii je a jaký byl její účel, ať už je vyfocena zrcadlovkou, kompaktem nebo telefonem.

 

DSC_0007.JPGDSC_0008.JPGDSC_0010-1.jpgDSC_0017.JPGDSC_0028-1.jpgDSC_0029-1.jpgDSC_0031.JPGDSC_0040-1.jpgDSC_0058-1.jpgDSC_0065-1.jpg

 

This entry was posted in Články.