Jak probíhá celé focení z pohledu fotografa a je to drahé?

Zprvu si řekneme, co fotograf potřebuje ještě před tím, než si jej vyberete. Ze začátku, než fotograf začne nabízet své služby je zapotřebí, aby měl vytvořeno portfolio na sociálních sítích a v lepším případě i na svých webových stránkách stejně tak, jako to tady mám já.Tak jednoduché to ale není a před tím, než vůbec člověk začne budovat portfolio musí pochopit jak ovládat foťák a naučit se alespoň základní úpravy ve fotografiích. K tomu je samozřejmé vlastnit fotoaparát, příšlušenství a zařízení na úpravu fotek, ať už počítač, tablet apod. + potřebné programy.
Dejme tomu, že fotograf už má portfolio na webu, firmu na googlu a pár lidí už jej doporučí. V této chvíli přijdete do kontaktu vy, finální klienti, kteří si vyberou na základě referencí a ukázek fotografií.
S vámi nejprve probereme styl a účel focení, čímž lze chápat např. rodinné fotografie k výročí nějaké události nebo například byznys portrét pro zvýšení renomé svého podnikání.
V dalším kroku si samozřejmě dohodneme čas a místo. U některých druhů focení také konzultujeme výběr oblečení a domlouváme vizážistku, která může perfektnímu portrétu extrémně pomoci.Zde začíná další krok, který neznalí lidé nemohou vidět a tím je příprava. Příprava probíhá u techniky dobitím baterií, čištěním objektivů, snímačů fotoaparátů apod. K tomu všemu je zapotřebí rozhodnout se jakou výbavu budeme potřebovat u konkrétního focení. Při focení architektury nebude pravděpodobně zapotřebí portrétní objektiv a u běžného snímání portrétů v 90% není zase zapotřebí stativ.
Mimo technickou přípravu je zde příprava na celkový vizuál fotografií, ať už rekapitulace různého pózování a čerpání inspirace z internetu nebo knih či magazínů.
Teprve se dostanete k samotnému focení, kde není prostor na chyby z důvodu neznalosti své techniky, obzvláště u momentů, které se nezopakují jako je svatební obřad. V této chvíli je fotograf člověk, na kterém leží celá situace a má za úkol vyfotit dobré fotografie a udržovat požadovanou atmosféru.
Dvě hodinky focení máte za sebou a pro fotografa přichází další neviditelná práce, tou je záloha fotografií a často předvýběr zdařilých fotek (smaže technicky špatné a ty, kde vám to vyloženě nesluší). Poté je třeba fotografie zmenšit a poslat náhledy, ze kterých si pak vyberete ty, které se vám nejvíce líbí. V této chvíli si já osobně hraju na účetního a posílám faktury.
Poté následuje pouze editace, která je dosti závislá na druhu focení. Může trvat dvojnásobek času fotografování nebo také desetinásobek.
Nakonec pošleme hotové a upravené fotografie v digitální, případně i tištěné formě. V mém případě také nabízím online galerii na svém webu bez jakýchkoliv reklam a poplatků na kterou se dá dostat skrze odkaz kdykoliv a odkudkoliv.

Je vlastně tedy focení drahé?
NE, většinou ne. Pokud si vezmeme, že za portrétní nebo rodinné fotografie dáme 3500kč - 5000kč, tak fotografování opravdu není drahé a párkrát do roka to nikomu díru v rozpočtu neudělá.
Jakmile by chtěl někdo říct, že za 2 hodiny focení a 4 hodiny úprav je 5000kč spousta peněz, tak je také na omylu. Za tím, aby fotograf vybudoval své řemeslo je spousta času a úsilí. Vezmete-li v potaz nákup nějaké základní techniky a její návratnost, tak zjistíte, že práce fotografa je v mnoha případech finančně podceňována.