Zákulisí svatebního fotografování
Svatební fotograf je nedílnou součástí každé svatby. Není se však čemu divit, jelikož následné fotografie vám ze svatebního dne zůstanou navždy a asociují skvělé vzpomínky na váš velký den.
V tomto článku vám poodhalím jak takové svatební fotografování probíhá od A do Z, co všechno je ta práce, která není vidět a čím potěšíte i samotného fotografa.
Před svatbou
Před samotnou svatbou si mne vyberete dle nějakých preferencí jako svého fotografa a poptáte termín své svatby.
Vždycky je vhodné mít předsvatební schůzku, kde už předem víte přibližnou cenu a rozsah focení. Během tohoto setkání se hlavně poznáte se mnou, aby byla jeho práce v den svatby příjemná pro obě strany. V této chvíli je super mít už hotový harmonogram pro svou svatbu a veškeré důležité informace, případně i požadavky na nějaké speciální fotografie. Pří schůzce se také dozvíte nezbytné minimum požadavků, které na vás budu mít já. Je to z důvodu, aby fotografie byly co nejlepší a nemusel bych během svatby téměř do ničeho zasahovat.
Den nebo dva dny před svatbou je zapotřebí si nachystat svou techniku. Vyčistit objektivy, jednou za čas snímače fotoaparátů, nabít a nachystat několik baterií, vyprázdnit karty, nakrémovat kožený popruh na dva foťáky, zkontrolvat základní nastavení souborů a srovnat časy ve fotoaparátech
Den svatby
Tady to začíná být dosti individuální, jelikož každá svatba je v mnoha aspektech jedinečná a odlišná od těch ostatních.
Standardně se však začíná ráno focením detailů a příprav, kde může být zahrnuto líčení, práce kadeřnice, focení svatebních šatů, prstenů, oblékání ženicha, stahování korzetu apod.
Obřad je pak ta fotograficky nejnáročnější práce, kde žádný fotograf nesmí selhat. Ať už se jedná o obřad v kostele, na radnici nebo na louce. Vždy je pro mě důležité nenarušovat chod obřadu, nechodit mezi lidmi a zachytit skvěle ty hlavní okamžiky, jakými je nasazování prstýnků a první novomanželský polibek.
Po obřadu je ideální vyfotit skupinu všech hostů, případně i individuální skupinky. Je to vhodné s ohledem na následující program a s ohledem na hosty staršího věku.
Čas oběda je zase chvilka, kdy si mohu vydechnout i já. Po tradicích typu rozbíjení talířů vyfotím prostor s jeho výzdobou, proslovy a společnou polévku.
Zachycení párových fotografií je skvělý moment, kdy vzniknou skvělé fotografie vás dvou a trochu si odpočinete od všeho děje kolem. Vyhrazujeme si v programu pro sebe 1-2 hodiny. Delší doba už se mi zdá s ohledem na ostatní nevhodná. Během této doby s námi běžně jde jeden ze svědků, který nám asistuje a pomáhá, zatímco druhý svěděk usměrňuje program a zábavu na místě konání svatby.
Krájení dortu, první tanec spolu s volnou zábavou se dají už řadit do běžné reportážní disciplíny. Nemám moc rád reportáž s umělým světlem, ale tady se už může stát, že budu využívat blesk, abych dosáhl optimálních výsledků. Čím více se toho odehrává v této části programu, tím více pak budu mít fotografií k výběru
Po svatbě
Jestli jste si teď řekli, že práce fotografování na svatbě je náročná, tak si představte, že až po odfocení začíná ta náročnější část. Běžně nafotím během svatebního dne 1500-3000 fotek, kterými je zapotřebí se prokousat a vyselektovat ty nejlepší a nejdůležitější z nich.
Po selekci fotografií, kde se dostávám bez problému na stovky kusů je třeba vzít v potaz úpravy, které zaberou několik desítek hodin. Poté je důležité nechat fotografie chvilku odležet, několikrát je po sobě zkontrolovat, případně poupravit a odevzdat.
Odevzdání fotografií probíhá elekrtonicky ve dvou formách. Jedna forma je zaslání fotografií v plné velikosti, která je vhodná například k tisku. Druhá forma je pak online galerie na mém webu, která je vhodná k prohlížení na jakémkoliv zařízení s nižší kompresí než nabízí facebook, instagram apod.. Znamená to, že fotografie v online galerii mají lepší kvalitu než na sociálních sítích.
Po domluvě mohu objednat i fotoobraz nebo zpracovat fotoknihu. Za mě důležitá výhoda těchto tištěných fotografií je to, že vidíte barvy, kontrast a celkově kompletní fotografie tak, jak je vidím i já. Ono totiž na každém počítači, telefonu, tabletu či televizi ty fotografie vypadají trochu jinak a tohle je skvělá prevence.
Poslední krok je pak na vás a udělá mi obrovskou radost. Není to nic náročnějšího, než jen zachování reference na googlu a facebookových stránkách.